Podcasty rosną w siłę, a ja bardzo się z tego cieszę! Jeśli jeszcze nie znasz tego medium, dziś przychodzę z pomocą, podsyłając ulubionych twórców, którzy regularnie goszczą… w moich uszach. Czym są podcasty? Dlaczego i kiedy warto ich słuchać? Jakie są moje ulubione podcasty? O tym wszystkim przeczytasz w tym wpisie.
CO TO JEST PODCAST?
Nie jestem mocna w wyjaśnianiu technicznych zagadnień, ale najprościej ujmując, podcast to nagranie/audycja/plik audio, dostępny przez internet. Tak jak ja mam długą listę pojawiających się regularnie wpisów na blogu, tak wielu podcasterów, w ten sam sposób, publikuje nowe odcinki podcastów. Podcastów można słuchać na komputerze, ale najwygodniejszą i najbardziej poręczną opcją jest odtwarzanie ich na telefonie, ponieważ można ich słuchać w tle, robiąc jednocześnie coś innego, o czym za chwilę. Podcasty mogą być, zarówno solowym nagraniem danego twórcy, ale bardzo często są wywiadami, do których dany podcaster, zaprasza inną, inspirującą osobę, która może dać słuchaczowi dużą wartość. Tematyka podcastów nie zna końca, każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele podcastów dotyczy biznesu, są również i te o zdrowym stylu życia, nauce języków, kulturze czy sporcie.
JAK SŁUCHAĆ PODCASTÓW?
Dla użytkowników iPhone sprawa jest naprawdę prosta. Każdy iPhone posiada wbudowaną aplikację Podcasty, więc nie trzeba niczego instalować. Jeśli posiadasz telefon z systemem Android, wystarczy, że pobierzesz odpowiednią aplikację, z własnego doświadczenia polecam Podcast Addict, która jest bezpłatna i chyba najpopularniejsza. Sama używałam jej na moim starym Samsungu i sprawdzała mi się naprawdę dobrze. Dalej sprawa jest naprawdę prosta. W używanej przez Ciebie aplikacji możesz wyszukać dany podcast po nazwie i po prostu go subskrybować, by nie przegapić żadnego odcinka i mieć go w swojej bibliotece. Możliwe jest również przeglądanie zestawień najpopularniejszych podcastów czy różnych kategorii, dzięki czemu możesz odkrywać nowe tytuły, niekoniecznie licząc jedynie na polecenia innych. Z podcastów, które zaczniesz subskrybować, tworzy Ci się Twoja osobista biblioteka. Istotne jest również to, że podcastów można słuchać bez dostępu do internetu! Wystarczy, że wcześniej, będąc online, pobierzesz wybrany przez Ciebie odcinek czy odcinki. Pamiętaj tylko, że bardzo łatwo zapełnić sobie w ten sposób sporą część pamięci telefonu, dlatego warto usuwać odsłuchane odcinki, które wcześniej pobraliśmy.
GDZIE I KIEDY SŁUCHAM PODCASTÓW?
Podcasty uwielbiam za to, że mogę ich słuchać podczas robienia czegoś innego. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre odcinki wymagają od nas skupienia, a najlepiej robienia notatek, jeśli faktycznie chcemy wynieść z wysłuchanej audycji jakąś wartość. Najczęściej jest jednak tak, że podcastów można słuchać w tle, robiąc coś, co nie wymaga dużego skupieni. Kiedy ja słucham podcastów? Oto kilka przykładów:
- Podczas malowania i ogarniania samej siebie,
- podczas domowych treningów, zdarza mi się również słuchać podcastów, gdy sama trenuję jogę (bez Youtube),
- podczas zmywania, gotowania, pieczenia,
- podczas jazdy na rowerze, spacerowania, na bieżni,
- w podróży,
- podczas sprzątania, wykonywania domowych obowiązków,
- w komunikacji miejskiej, choć mieszkając w Bodø, rzadko się nią przemieszczam (rok temu, kiedy dojeżdżałam na uniwersytet, podcasty towarzyszyły mi regularnie).
Podcasty to naprawdę świetna alternatywa i uzupełnienie dla video oraz słowa pisanego.
JAKIE SĄ MOJE ULUBIONE PODCASTY?
Poniżej opowiadam Wam o 9 podcastach, do których ostatnio wracam najczęściej. Nie słucham wszystkich odcinków, ale wybieram te, które dla mnie samej mogą mieć największą wartość. Na sam koniec podeślę Wam jeszcze kilka, dodatkowych tytułów, na które również warto zwrócić uwagę. Jednak bądźmy szczerzy, doba ma tylko 24 godziny, a nasz czas jest naprawdę ograniczony, więc i treści trzeba wybierać, by nie popaść w nadmiar informacyjny. Rozwój jest istotny, ale ja zdecydowanie stawiam na mniejszą ilość bodźców, którą będę w stanie, choć w niewielkim stopniu, wdrożyć do mojego, codziennego życia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nauka norweskiego w domu, jak rozwijać się w kreatywny sposób?
1. PODCAST 'LEPIEJ TERAZ’
Podcast Lepiej teraz tworzy Radek Budnicki, człowiek, który swoją historią pokazuje, że warto szukać własnej, wyjątkowej, życiowej ścieżki. Sam zrezygnował z kariery w korporacji i zaczął iść nieco inną drogą. O jego historii, podejściu do życia i wartościach, które wyznaje, możecie posłuchać w solowych odcinkach, ale w jego audycji nie brakuje również motywujących rozmów z inspirującymi ludźmi. Wywiady są bardzo różnorodne, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak łączy je wspólny mianownik: życie po swojemu i branie z codzienności jak najwięcej. Bardzo lubię głos Radka i słucha mi się go z przyjemnością, a oprócz podobnego spojrzenia na świat łączy nas… miłość do warszawskiej Green Caffé Nero i dobrej kawy. Jeśli interesuje Was szeroko pojęta tematyka rozwoju osobistego, polecam Lepiej teraz. Radek sporo mówi również o filozofii stoickiej.
2. PODCAST 'PO LUDZKU O PIENIĄDZACH’
Po ludzku o pieniądzach to drugie, młodsze dziecko Radka. Podcast ten jest stosunkowo nowy, a jego tematyka kręci się wokół finansów. U mnie ta wiedza nieco kuleje (tak, wiem, skończyłam ekonomię), więc z chęcią słucham rozmów na tematy, które, tylko pozornie, nie są mi bliskie. Dlaczego pozornie? Po przesłuchaniu danego odcinka okazuje się, że zawsze wyciągam z danej rozmowy coś dla siebie. Wartościowy podcast, z którego dowiemy się sporo o finansach, a wszystko omówione jest w łatwy, zrozumiały sposób, nawet dla takiego laika, jakim jestem ja. Szczególnie podobał mi się solowy, czternasty odcinek Radka, w którym wspomniał o tzw. inflacji stylu życia. Czy nie jest tak, że im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy i jednocześnie… mamy coraz mniej? Ten odcinek zmusza człowieka do refleksji.
3. PODCAST 'MAŁA WIELKA FIRMA’
Jeśli pojęcie podcastów nie jest Ci obce, chyba nie muszę przedstawiać Ci Małej, Wielkiej firmy. Jest to jeden z najpopularniejszych podcastów w Polsce, a według mnie, zrobiony najbardziej profesjonalnie. Twórcą jest Marek Jankowski, którego głos i sposób mówienia… po prostu uwielbiam! Pan Marek ma spore doświadczenie radiowe i da się to po prostu odczuć. Tematyka Małej Wielkiej firmy kręci się wokół prowadzenia biznesu, jednak jest ona niesamowicie różnorodna! Sprzedaż, graficzna strona biznesu, marketing, marka osobista, storytelling, osiąganie celów, kursy online, social media… mam wymieniać dalej? Pan Marek zadaje naprawdę świetne pytania, a na początku każdej rozmowy, zawsze prosi swojego gościa o wspomnienie, jaką książkę ostatnio przeczytał. Zazwyczaj słyszymy wzmiankę o świetnej książce, którą po prostu warto przeczytać samemu. Jeśli nie znasz jeszcze podcastu Mała Wielka firma, a choć trochę interesujesz się prowadzeniem własnego biznesu i budowaniem marki osobistej, leć, słuchaj, chłoń wiedzę, którą dostaniesz zupełnie za darmo!
4. PODCAST 'WIĘCEJ NIŻ OSZCZĘDZANIE PIENIĘDZY’
Kolejna osobistość, której przedstawiać nie muszę. Michał Szafrański, twórca bloga Jak oszczędzać pieniądze i autor genialnej książki o finansach osobistych Finansowy Ninja. Do tego, twórca świetnego podcastu o finansach Więcej niż oszczędzanie pieniędzy, ale nie tylko! Podcast Michała to już ponad 120 odcinków, w których przewija się nie tylko tematyka finansów. Co lubię w nim najbardziej? Fakt, że tak otwarcie i szczerze opowiada o swoich sukcesach, a przede wszystkim, porażkach! Myślę, że moje rekomendacje są zbędne, większość z Was na pewno Michała kojarzy, a jeśli nie, koniecznie czas to nadrobić. Nigdy nie przestanie mnie zachwycać fakt, że istnieją ludzie, którzy za darmo dzielą się takim ogromem swojej wiedzy. Za to właśnie kocham internet.
5. PODCAST 'Z PASJĄ O MOCNYCH STRONACH’
Twórcą podcastu Z pasją o mocnych stronach jest Dominik Juszczyk, certyfikowany coach Gallupa i pasjonata produktywności. Tak, mnie też słowa coach i produktywność nieco odstraszają, ale nie w tym przypadku. W swoim podcaście Dominik opowiada o talentach, które każdy z nas ma, naprawdę każdy! Jak pisze sam o sobie: W tym podcaście opowiadam o tym, jak odkrywać swoje talenty, budować mocne strony i jak z nich korzystać w codziennym życiu – w komunikacji z bliskimi i współpracownikami, w budowaniu zespołów, rozwijaniu się, w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Inspirujący podcast, który daje nam rzeczową wiedzę i podpowiedzi, jak odkrywać i doskonalić samego siebie. Tak po ludzku, bez przesadnych frustracji i nacisków.
6. PODCAST 'NIEZŁE APARATY’
To jest jedyny podcast z całego zestawienia, którego odcinki… przesłuchałam w całości, co do jednego, od początku do końca! Uwielbiam Niezłe Aparaty! Jak wskazuje nazwa, Niezłe Aparaty to podcast o fotografii, w którym świetny prowadzący (i również fotograf) Jacek Siwko, rozmawia z innymi, polskimi fotografami, ale nie tylko. Większość wywiadów to rozmowy z fotografami ślubnymi, ale tematyka uległa rozszerzeniu. Niesamowicie inspirujące rozmowy, polecam szczególnie osobom, które interesują się fotografią. Ja praktycznie z każdego odcinka wynoszę coś dla siebie. Podcast jest dla mnie na tyle wartościowy, że postanowiłam wspierać go w serwisie Patronite, czego nigdy wcześniej nie robiłam! Uwielbiam, uwielbiam, po prostu uwielbiam. Dzięki Niezłym Aparatom poznałam wspaniałych, polskich fotografów i zdałam sobie sprawę, jak wiele zdolnych, utalentowanych, kreatywnych oraz pracowitych dusz mamy w Polsce.
7. PODCAST 'ELITE MENTALITY’
Podcast inny niż wszystkie, bo dotyczy sportu. Twórcą Elite Mentality jest Cyprian Majcher. Właściciel i headcoach CrossFit Ursynów, reprezentant polski w rugby i czołowy zawodnik CrossFit kat. Elite w Polsce. Tematyka sportu zawodowego jest mi szczególnie bliska, bo jak część z Was wie, 12 lat trenowałam sztuki walki, przy okazji startując również w zawodach. Ten podcast nie jest dla wszystkich, ale polecam go osobom, którym aktywność fizyczna jest naprawdę bliska. Już nie raz przekonałam się, że czołowi sportowcy, często są osobami niesamowicie inteligentnymi, zaradnymi i pełnymi życiowego doświadczenia, co da się odczuć w każdej z rozmów. Elite Mentality to najnowszy podcast w moim zestawieniu, ale mocno trzymam za niego kciuki i obserwuję, czekając na nowe odcinki oraz kolejne, inspirujące rozmowy. I wiecie co jeszcze? Często ludzi sukcesu, również sportowców, widzimy jedynie przez pryzmat właśnie tych sukcesów, tego wierzchołka góry lodowej. Dobrze sobie uświadomić, że za tym wszystkim, kryje się kawał ciężkiej pracy i poświęceń, której widownia nie widzi i o której mówi się zdecydowanie zbyt rzadko.
8. PODCAST 'FOOD PSYCH’
Anglojęzyczny podcast Food Psych, który… darzę miłością wielką! Twórczynią tego podcastu jest Christy Harrison, czyli dietetyczka, której specjalizacją jest intuicyjne jedzenie. W dobie wszechobecnych diet, restrykcji żywieniowych, liczenia kalorii i nierealnego kanonu piękna, taki głos rozsądku jest potrzebny jak tlen. Christy ma za sobą wieloletnie doświadczenia z zaburzeniami odżywiania, restrykcjami i ortoreksją, a teraz uczy, jak zacząć słuchać swojego organizmu, darzyć szacunkiem swoje ciało, jego potrzeby oraz jeść tyle oraz to, co faktycznie czujemy, że jest nam potrzebne na dany moment. Jestem na etapie życia, w których uczę się właśnie takiego intuicyjnego jedzenia. Wierzę, że zdrowy organizm, który potrafi radzić sobie ze stresem, wie także, ile jedzenia mu potrzeba. Nie musimy liczyć kalorii, pilnować się i non stop myśleć o jedzeniu oraz kaloriach, by utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Ten podcast bardzo mi w tym pomaga. Odkryłam go stosunkowo niedawno, więc powoli dozuję sobie starsze odcinki. Christy rozmawia z bardzo inspirującymi kobietami, z każdej rozmowy wyciągam coś dla siebie i jest to dla mnie bardzo budujące, że istnieje duże grono osób, które nie chcą żyć w szponach obsesji oraz zbyt rygorystycznego podejścia do swojego stylu życia. Autorka zaczyna każdy odcinek od odpowiedzi na pytanie czytelniczek, a jeśli chcemy usłyszeć właściwą rozmowę z gościem danego odcinka, warto przewinąć około 10 minut do przodu (te odpowiedzi są zazwyczaj bardzo inspirujące i pełne rzeczowych wskazówek). Polecam wszystkim, którzy szukają tego głosu rozsądku w stosunku do odżywiania, a także osobom, którym zaburzenia odżywiania, brak akceptacji swojego ciała, liczenie kalorii oraz odwieczna walka o wymarzoną sylwetkę… nie jest obca.
9. PODCAST 'NORSKLÆRER KARENSE’
Jeśli jesteś osobą, która choć trochę zna język norweski, podcast nauczycielki norweskiego Karense jest zdecydowanie dla Ciebie! Karense zaczynała na Youtube, gdzie jej filmy wciąż cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Obecnie możemy również słuchać jej podcastów, które są bardzo wartościowe dla osób, które chcą poprawić swój norweski. Karense jest nauczycielką norweskiego dla dorosłych. Jednocześnie, jest kobietą, która ma ogromny dystans do swojego pochodzenia. Dużo podróżuje, jest otwarta na nowe kultury i z radością opowiada o wielu, istotnych aspektach życia w Norwegii. W podcastach Karense najlepsze jest to, że mówi bardzo prostym, zrozumiałym językiem, a kiedy używa bardziej skomplikowanych słów, zawsze wyjaśnia je po norwesku, ale właśnie z użyciem nieskomplikowanych zwrotów. Jej norweski jest bardzo czysty, widać, że ma ogromne doświadczenie w pracy z obcokrajowcami i wie, jak mówić, by zostać zrozumianą, głównie przez ludzi innej narodowości. Uwielbiam jej podejście do życia, to, jak patrzy na świat, jej dystans do samej siebie. Z podcastów Karense można dowiedzieć się naprawdę wiele o Norwegii. To jest po prostu kopalnia wiedzy o tym kraju! Dlatego, jeśli tylko znasz norweski, polecam z całego serca. Słucha się bardzo przyjemnie, lekko, wręcz ma się uczucie, że siedzimy z Karense przy kawie i wymieniamy się swoimi doświadczeniami. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki!
JAKIE JESZCZE PODCASTY WARTO ZNAĆ?
Podrzucam Wam parę dodatkowych tytułów, które również są mi znane i mogę Wam je szczerze polecić. Dla każdego coś innego.
To się opłaca,
Po Nitce Ariadny,
Pani Swojego Czasu,
Life in Norway Show,
Uniwersytet SWPS
Zombie vs Zwierz,
The Minimalists Podcast.
A TY? CO DOPISZESZ DO TEJ LISTY?
To są właśnie moje ulubione podcasty. Koniecznie daj znać, czy lubisz podcasty i czy w ogóle je znasz! Jeśli tak, co znajdę w Twojej bibliotece? Które podcasty z mojego zestawienia są Ci znane, a do których z chęcią zajrzysz? Daj również znać o swoich ulubieńcach wśród podcastów, chętnie poznam nowe perełki! Gdyby tylko… doba była dłuższa o parę godzin, właśnie na słuchanie podcastów, prawda? Jeszcze raz powtórzę, że nie mogę się nadziwić, jak wiele osób dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem zupełnie za darmo. Bardzo mnie to inspiruję i napędza do działania.