Skończyła się sesja, niech żyją wakacje! W końcu będę mogła czytać dokładnie i tylko to, co chcę. A przez ostatni rok narobiło się trochę zaległości, które muszę nadrobić…
Książki z V&A
Balenciaga V&A MuseumDior V&A Museum
Książki wydane przez londyńskie Victoria & Albert Museum – cudo. Świetne pod względem estetycznym, merytorycznym i tematycznym. Można mnie spokojnie nazwać ich kolekcjonerką. Niestety w Empiku bywa tylko kilka określonych tytułów, a inne są właściwie nie do dostania w Polsce. Ale od czego są podróże – ostatnim razem wracałam z Wielkiej Brytanii z 4 książkami tego wydawnictwa…
W te wakacje zamierzam w końcu przeczytać w całości autobiografię Diora, którą zaczynałam już kilka razy, ale której lekturę ciągle coś mi przerywało. Można w niej znaleźć wiele uroczych anegdotek (przykład tutaj), a także bardzo sugestywny opis świata mody w powojennym Paryżu. No i po raz n-ty się przekonać, że każdy wielki twórca ma w sobie coś z ekstrawaganckiego pedanta…
Czeka na mnie też lektura książki o moim ulubionym domu mody i moim ulubionym projektancie – Balenciadze. Dowiem się więcej o Cristobalu, jego inspiracjach, kolekcjach, klientkach…
Glamour: A History
Glamour Oxford Press
„Glamour: A History” dostałam na Gwiazdkę od mojego Taty z trochę przewrotnym komentarzem: „To musi być naprawdę dobra książka o modzie, skoro prawie w ogóle nie ma w niej ilustracji”. Rzeczywiście, to 396 stron czystego tekstu (+ wkładka – 7 kartek czarno-białych grafik i zdjęć). Jednak jestem pewna, że przeczytanie tej książki nie zajmie mi długo 😉
Romans Ekonomiczny
Dom Braci Jabłkowskich
„Romans Ekonomiczny” czytam trochę z powodu swojego lokalnego patriotyzmu, a trochę po to, by wiedzieć, jak to się kiedyś robiło. Przecież obok Hersego dom Braci Jabłkowskich dyktował trendy w międzywojennej Warszawie. To tutaj schodziły się elegantki żądne modowych wrażeń i chcące być „na czasie”. Do tego „Romans Ekonomiczny” jest pełen oryginalnych reklam, fragmentów artykułów i biuletynów sklepowych z epoki. Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników lat 20. i 30.