Ponad połowa nastolatków, zarówno dziewcząt jak i chłopców ma problemy z cerą. Przyczyny trądziku upatruje się zwykle w zaburzeniach hormonalnych. Jednak w większości przypadków są to uwarunkowania genetyczne.

Trądzik pojawia się przeważnie w okresie młodzieńczym i wymaga konsultacji dermatologa bądź endokrynologa. U osób, u których trądzik przebiega w łagodnej postaci zalecane są tak zwane dermokosmetyki. Nowoczesne leki, posiadają w swej kompozycji składniki, które szybko i skutecznie zwalczają trądzik młodzieńczy, minimalizując ryzyko podrażnień i nadmiernego wysuszenia skóry.

Nawilżają i uelastyczniają skórę, działają przeciwzapalnie, dają poczucie chłodu i świeżości, przyspieszają odnowę komórek.
Warto zainwestować w tego typu nowoczesne kosmetyki, a są to miedzy innymi : preparaty oxy, żele do mycia twarzy, toniki oczyszczające, sól cynkowa w chusteczkach oraz płatki oczyszczające. Kosmetyki bazują miedzy innymi na składnikach takich jak: kwas salicylowy, gliceryna, mentol, alkohol.

Walka z pryszczami wymaga dużej cierpliwości i systematyczności, dlatego warto stosować preparaty regularnie.