Do zrobienia dobrego makijażu potrzebne są dobre pędzle, z którymi aplikacja będzie bardziej higieniczna a makijaż trwalszy i będzie wyglądał naturalniej. Pędzel nie może być zbyt twardy, bo może podrapać skórę; zbyt miękkimi nie nałożymy na przykład pudru w kamieniu. Pędzle z włosia naturalnego lepiej nadają się do nakładania kosmetyków sypkich; pędzle z włosia syntetycznego lepiej nadają się do nakładania kosmetyków ?mokrych? na przykład fluidów.
Do codziennego makijażu wystarczy 3 -4 pędzle: do powiek, do różu, do pudru i do ust, ale przy robieniu makijażu na wielkie wyjście przyda się jeszcze kilka. Do nakładania podkładu (fluidu półpłynnego) najlepszy będzie płaski, zaokrąglony; do pudru sypkiego lub w kulkach najlepszym pędzlem będzie duży, z naturalnego włosia; do różu potrzebny jest dosyć duży zaokrąglony lub w kształcie wachlarza.
W sprawie pędzli do makijażu, bardzo ważny jest też sposób ich przechowywania i konserwacji. Pędzle powinno się przechowywać w specjalnym etui lub w szerokim kubku, aby nawzajem nie dotykały się. Przynajmniej raz na tydzień powinno się je umyć (na przykład w szamponie do włosów) i wysuszyć leżące na płasko, aby się nie odkształciły?