Nie, nie mam charakterystycznej czerwonej czapki z białym pomponem. Nie jestem Mikołajem. Do tej pory nosiłem swoją nieco pomiętą czapkę w kratkę i było mi dobrze. Znikałem w tłumie. Teraz już wiem, że nawet moje nakrycie głowy mówi coś o mnie. Dopiero nie dawno dowiedziałem się co sobą komunikują niewerbalnie.

Kolor

Czapki męskie wydają się na pozór takie same. Gdy zapytałem kiedyś jednego przedszkolaka odpowiedział: jakieś ciemne. Miał sporo racji. Jednak cofnijmy się do czasów, gdy byłem kolonijnym buntownikiem, a w ostateczności zwyczajnym zastępcą kierownika w markecie. Kolor nakrycia głowy nie jest błahą sprawą. Zdałem sobie sprawę z tego, gdy na kolonii nie chciałem nosić czerwonych czapek z daszkiem mojej grupy. Uważałem, że to kolor przeznaczony dla dziewcząt. Tak zaczął się mój bunt. Do czasu, gdy pojechaliśmy na wycieczkę do miasta i otrzymaliśmy upragniony czas wolny. Spragniony wrażeń stanowczo za daleko oddaliłem się od grupy. Oczywiście czerwona czapeczka leżała zgnieciona na dnie plecaka. Grupa szukała mnie po kolorze czapki, a ja siedziałem i płakałem. Nie przyszło mi do głowy, żeby ją założyć. Siedziałem aż zostałem znaleziony. Duma nie pozwoliła mi ubrać tej (nie)męskiej czapki. Kolor czerwony oznacza zagrożenie, ale i miłość. Jednak na kolonii objawił on swą praktyczną formę. Nakrycia głowy na koloniach mają zazwyczaj barwę czerwoną, żółtą, pomarańczową lub jaskrawozieloną.

Fason

Dorastając odkryłem fasony czapek męskich: z daszkiem, kaszkietem, wciągane na głowę, kominiarki, a nawet berety. Kiedyś nie liczył się dla mnie krój, a wygoda. Wełniana w kratę służyła mi wiele lat. Pewnego dnia zwróciłem uwagę w sklepie na eleganckie kaszkiety. Pomimo, iż wydawały się zupełnie nie w moim stylu – przymierzyłem. Zdziwiłem się bardzo zauważając w lustrze przystojnego mężczyznę. Chabrowy kaszkiet wysmuklił mi twarz i dodał blasku w oczach, który zawsze chciałem mieć. Męskie czapki są coraz bliżej naszych oczekiwań, nawet tych z dzieciństwa. Warto więc odwiedzić przynajmniej kilka sklepów odzieżowych, aby znaleźć coś, co będzie odpowiadało naszym gustom.